Tsambika

Místo s názvem Tsambika leží na východním pobřeží ostrova Rhodos. Snadno se k němu dostanete, pokud se vydáte po silnici z hlavního města do letoviska Lindos.

Když dojedete ke křižovatce Epta Piges – Kolymbia, ujedete ještě přibližně 2.000 metrů a odbočíte vlevo na malou silničku, která je snadno přehlédnutelná. Poznáte ji hlavně díky ukazateli, který značí směr ke klášteru Moni Tsambika.

recko-ostrov-rhodos-tsambika-plaz

V mnoha cestovních průvodcích o ostrově je za nejkrásnější pláž označována právě Tsambika Beach. Pokud se sem třeba během last minute dovolené na ostrově Rhodos vydáte autem, čeká vás cesta plná ostrých zatáček, která vás zavede ke 2 kilometry dlouhé a vysokými skalami orámované zátoce.

Pláž Tsambika tvoří jemný písek, na kterém jsou postavené slunečníky a lehátka, k zapůjčení za poplatek. Jen pár kroků za lehátky najdete open – air fitness centrum, palmami obklopenou restauraci a několik plážových barů. K dispozici jsou i sprchy, veřejné toalety a velké parkoviště.

Pláž Tsambika Beach ale bohužel není pro lidi, kteří chtějí mít u moře klid. Hraje zde hlasitá hudba, jezdí tu vodní skútry a banány tažené motorovým člunem. Ale kdo hledá menší pláž v idylickém prostředí s možnostmi zábavy, bude tady na správném místě.

Nahoře na kopci nad pláží Tsambika objevíte malý poutní kostel. Velká část trasy k němu je dobře sjízdná autem, ale poslední část, která končí u výletní restaurace, je nutné absolvovat pěšky. Při stoupání nahoru (většinou ve stínu) se vám ale naskytne jedinečný výhled na východní pobřeží ostrova Rhodos.

Církevní stavba je zasvěcená Panně Marii, na jejíž počest se tu pořádají oslavy každý rok 8. září, za účasti obyvatel ze všech částí ostrova Rhodos. Vnější zdi budovy postavené v 19. století ohraničují plochu 17 x 8 metrů. U vchodu uvidíte ikonostas, který se zachoval ve velmi dobré kvalitě.

Kostelík také doprovází legenda, podle které měli rybáři najít na pláži Tsambika ikonu. Čestní muži pátrali v celé Byzantské říše po jejím majiteli. A zjistili, že ta samá ikona zmizela z kostela na Kypru, a tak ji tam dovezli.

Když se ale rybáři vrátili domů, nemohli uvěřit svým očím, protože hned druhý den znovu našli ikonu na pláži Tsambika. To se stalo hned několikrát. Ikona měla údajně říct rybářům, že by měli postavit na blízkém kopci kostelík.

Protože cesta nahoru byla náročná a těžká, postavili kostelík v údolí pod kopcem a dali ikonu do něj. Tento kostel je dnes nazýván Kato Tsambika. Ale další den byla ikona pryč.

Rybáři ji opět nalezli na pláži, kdy opět vyjádřila touhu být v kostele vybudovaném na kopci. Vzhledem k tomu, že bylo velmi obtížné nosit nahoru kameny a další stavební materiál, pomáhaly s tím i bezdětné ženy. Když byla stavba dokončena, tytéž ženy jako zázrakem otěhotněly.

Malý kostelík nad pláží Tsambika je tak dnes oblíbeným poutním místem ostrova Rhodos pro ženy, které by chtěly mít potomky, ale nedaří se. Pokud po návštěvě kostelíka žena skutečně otěhotní, děti jsou pokřtěné jménem Tsambika (dívky) anebo Tsambiko (chlapci).

Tagy:, , , , , , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: