Kamiros

Pobřežní vesničku Kamiros najdete v severozápadní části řeckého ostrova Rhodos. Od stejnojmenného hlavního města je vzdálená necelých 40 kilometrů, od městečka Kalavarda cca 3 kilometry.

V dávné minulosti byl Kamiros jedním ze tří největších měst na Rhodu, ke kterým patřil ještě Lindos a Ialyssos. Bohužel byla v letech 226 a 142 př.n.l. úplně zpustošena po ničivých zemětřeseních, která zasáhla celý ostrov.

ostrov-rhodos-kamiros-naleziste

Po prvním zemětřesení, které Rhodos a město Kamiros zasáhlo, jej sice jeho obyvatelé postavili znovu, ale po tom druhém už k další obnově nedošlo. Dnes je tak z místa zajímavé archeologické naleziště, kde byly učiněny nálezy především z helénských časů. Bylo zjištěno, že se město rozkládalo ve 3 úrovních.

Tou nejhořejší byla Akropole postavená na kopci, kde také stál chrám zasvěcený bohyni Athéně a jakési dórské sloupořadí s krytou chodbou a obchody, tzv. stoa.

Nacházel se zde také zásobník na vodu, který mohl zásobovat několik set obyvatel ostrova Rhodos, a byl vybudován někdy v 6. století př.n.l.. Akropoli objevili v druhé polovině 19. století italští a němečtí archeologové, dnes je od ní nádherný výhled do okolí obce Kamiros, uvidíte dokonce až na moře.

Uprostřed města Kamiros se nacházela hlavní část, obydlí místních obyvatel, propojená navzájem ulicemi. Ve spodní úrovni byla vybudována agora (tržiště) a také chrám v dórském stylu, který byl zasvěcen bohu Apollónovi a založen asi někdy v 8. století př.n.l.

Při vykopávkách v lokalitě Kamiros byly také objeveny keramické nádoby, jejichž část si můžete prohlédnout v archeologickém muzeu hlavního města ostrova Rhodos. Před několika lety ale místo zasáhl obrovský požár, který poničil nejen místní vegetaci, ale bohužel i naleziště.

Tagy:, , , , , , , , , , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: