Archangelos

Městečko Archangelos s přibližně 8.000 obyvateli leží na řeckém ostrově Rhodos, přesněji v jeho východní části.

Leží asi 35 kilometrů od rhodské metropole a jeho název je odvozen od archanděla Michaela, patrona města. K městečku patří ještě vedlejší vesničky Malonas a Massari v přilehlém údolí řeky.

ostrov-rhodos-archangelos

Přestože je Archangelos poměrně blízko u moře (pár set metrů vzdušnou linií), není vybudované hned u pobřeží ostrova Rhodos. Nachází se ve výšce cca 160 metrů nad mořem, v zadní části skalního masivu a není tak viditelné od moře. Tato poloha byla vybrána proto, aby bylo místo chráněné před piráty.

Do letoviska Archangelos se dostanete, pokud se vydáte po východní pobřežní silnici, která spojuje města Lindos a Rhodos. Můžete se sem vydat jak zapůjčeným autem, tak místní autobusovou dopravou.

Místo je na Rhodu známé pro své zemědělství (citrusové ovoce a olivy ) a řemesla, zejména keramiku, tradiční výrobu obuvi a tkaní koberců. Cestovní ruch zde zatím nehraje významnou roli, ale to se již začíná pomalu měnit.

Mezi zajímavosti obce Archangelos patří zvonice z počátku 20. století, kostel Agios Archangelos postavený v roce 1845, stejně jako pozůstatky johanitské pevnosti vybudované v letech 1454 – 1476. Budete z ní mít krásný výhled na široké okolí.

Kromě 5 – 7 metrů vysokých zdí a malé kaple Agios Ioannis uvnitř z ní zbyly bohužel již jen ruiny. Na vnější zdi pevnosti můžete ještě dnes vidět řecké slovo „όχι“ (česky „ne“), které bylo napsané během vojenské diktatury.

Ačkoli má Archangelos několik tisíc obyvatel a podle řeckého měřítka je městem, stále si uchovává charakter tradiční vesnice. Pro turisty, kteří přilétají na Rhodos na dovolenou, zde ale bylo vybudováno několik soukromých penzionů a malých hotelů.

Archangelos je živé místo s množstvím restaurací, taveren a kaváren. Řada obchodů prodává nejen předměty denní potřeby, ale také samozřejmě výrobky místních řemesel.

V blízkosti se rozkládá hned několik pláží, například Stegna a Tsambika ležící pod klášterem Tsambika. Díky výškovým rozdílům a vysokým teplotám během letních měsíců doporučujeme na tyto pláže cestu spíše autem než pěšky.

Tagy:, , , , , , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: